A külföldi ingatlanvásárlást nem érdemes halogatni

Külföldi ingatlanvásárláson gondolkodik? Akkor itt a megfelelő alkalom áttérni a befektetés realizálására.

Az infláció és az egyes ingatlanpiacok helyzete mellett a forint árfolyamának további alakulásával is számolni kell. Ez jelentősen befolyásolhatja a külföldi vásárlások költségeit.

A magyar állampolgárok és cégek többsége számára a legfontosabb devizapár a HUF–EUR árfolyam. De az eurónak sem megy jól, a dollár erősödése az európai fizetőeszközzel szemben másodsorban negatív hír a közép-európai országok devizái számára az euróval szemben, mivel eladói nyomás alá helyezi a helyi valutákat. Az EUR és az USD viszonylatában 2002 óta először nem volt paritás a két deviza között.

A cikk tartalma Miért érdemes nem halogatni a külföldi ingatlanvásárlást

Magas infláció

Már 2021 elején figyelmeztettünk a közelgő infláció beindulására olyan értékekben, amelyekre sokáig nem emlékszünk. Sajnos az előrejelzés további alakulása beigazolódott, ill. még jelentősen felülmúlta, amikor a helyzet váratlan felgyorsítója, az úgynevezett fekete hattyú lett az ukrajnai háborús konfliktus.

Májusban 10,8%-ra nőtt az infláció Magyarországon. Egyes közgazdászok arról is beszélnek, hogy az infláció akár a 20%-os határt is áttörheti.

A forint gyengülésének veszélye

Az ukrajnai háború az egész közép- és kelet-európai régióban elbizonytalanodott. A konfliktus hatással van a világgazdaságra, de leginkább a régió piacait érinti. Ehhez hozzájárul az orosz fosszilis erőforrásoktól való függés mértéke is. A háború gazdasági következményei ugyanakkor csak az év második felétől válnak nyilvánvalóvá. A megnövekedett kockázatokat érthető módon a külföldi befektetők is érzékelik.

A forint összeomlását a háború kitörése is hozzásegítette. A hetet 400 feletti euróval indította. Az elmúlt hetekben az euró már több mint 410 forintba is került, de erre viszont már a jegybank és a kormány is reagált.

A külföldi ingatlanvásárlást nem érdemes halogatni

Senki sem tudja, mi lesz a forint árfolyama, vagy hogy milyen magasra emelkedik az infláció és meddig lesz nálunk. Ha azonban külföldi ingatlanvásárláson gondolkodik, akkor nagy valószínűséggel a jelenlegi helyzetben nem szabad feleslegesen halogatnia a vásárlást.

A magyar forint például már több mint 16%-ot gyengült idén február óta. A cseh korona árfolyamát a Nemzeti Bank tartja, azonban az a kérdés, hogy meddig. Minden korábbi tapasztalat megerősíti, hogy hosszú távon egyetlen jegybank sem tud sikeres lenni a piaccal szemben. Aki euróban nagyobb befektetést hajt végre, például külföldi ingatlanvásárlás, azt nem érdemes sokáig halogatni.
 
Az infláció és a forint zuhanása mellett figyelembe kell venni a konkrét ingatlanpiacok helyzetét is (az egyes országokról a cikk alábbi részében), ahol például Spanyolországban vagy Ausztriában különböző okok miatt csökken a minőségi ingatlankínálat.

A keresett turisztikai desztinációk ingatlanvásárlása iránt jelenleg megnövekedett érdeklődés nemcsak Magyarországon, hanem Európa szerte. A koronavírus-szünet után a tengerentúli vásárlók is visszatértek. A kereslet viszonylag nagy és támogatja az ingatlanárak növekedését, ami az építési költségek emelkedésének is köszönhető..

Az utóbbi időben miért vagyunk tanúi a külföldi ingatlanok iránti növekvő érdeklődésnek?

A külföldi ingatlanbefektetések iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, és az utóbbi időben több támogató impulzust is kapott. Ezek közül az első a koronavírus-járvány volt, amikor is sokan felfedezték, hogy a „home office” a tenger mellett vagy a hegyekben sokkal elviselhetőbb, mint otthon zárva lenni.

Jelentősen hozzájárult a hazai ingatlanpiaci helyzet is. Az ingatlanárak növekszenek. Ezzel szemben a bérleti díjakból származó bevétel nem. Bár az utóbbi időben drágultak a bérleti díjak.

„Ma, ha valaki Budapesten vagy a Balaton közelében gondolkodik ingatlan vásárláson, gond nélkül kinézhet külföldre is, és a pénzéért hasonló, sőt sok esetben még jobb ingatlant vásárolhat, mint itthon” – mondja Jan Rejcha, a Rellox társaság ügyvezetője.

A már említett infláció mellett, amikor a befektetők ingatlanban keresnek menedéket a pénzüknek, különösen azok, akik hosszú távon gondolkodnak külföldi ingatlanvásárláson, elkezdenek kalkulálni egy esetleges forint gyengülés kockázatával.

A fő ingatlanpiacok helyzete a magyar befektetők szemszögéből

Spanyolország

Spanyolország az az ország, ahol a legnagyobb valószínűséggel nő az ingatlanok iránti érdeklődés abszolút számokban az ukrajnai orosz agresszió következtében. Spanyolország hagyományos előnyei mellett, amelyek közé tartozik a csodálatos tenger, a kellemes éghajlat vagy a hosszú szezon, az Oroszországtól való távolság a geopolitikai helyzet szempontjából is bónusz lett a befektetők számára.

A spanyol ingatlanpiac a háború befolyása nélkül is reflektorfénybe került volna. A koronavírus-járvány lassulása után 2021-ben a legtöbb tranzakció a spanyol ingatlanpiacon történt az elmúlt 14 évben, vagyis a gazdasági világválság óta.

A növekedés motorja az erős külföldi kereslet, az ukrajnai orosz agresszió és a növekvő infláció. 41,9 %-kal nőtt azon külföldiek száma, akik 2021 második felében ingatlant vásároltak Spanyolországban. Az El Mundo című spanyol lap szerint kialakult egy olyan helyzet, amikor a kereslet kezdi felülmúlni a kínálatot, és csökken az eladó ingatlanok száma. A csökkenés éves szinten 17 %. Az egyik legnagyobb spanyol ingatlanportál jóslata szerint idén átlagosan 10 százalék körüli áremelkedés várható.

» Ingatlan ajánlat Spanyolországban

Horvátország

Horvátország is vonzó marad, bár nem egy olcsó úti cél, de az ingatlanárak itt még mindig valamivel alacsonyabbak, mint például Spanyolországban. Fokozott befektetői érdeklődésre lehet számítani Horvátország 2023. január 1-jei euróövezeti csatlakozása miatt. Ráadásul az országot már csak egy lépés választja el attól, hogy csatlakozzon a schengeni övezethez.

A turizmus továbbra is virágzik Horvátországban, ami fontos információ azok számára, akik bérbe szeretnék adni ingatlanukat, vagy saját használatot szeretnének a bérbeadással kombinálni. Az idei első félévre vonatkozó adatok azt mutatják, hogy idén hasonló számú turista érkezhet Horvátországba, mint 2019-ben, vagyis a koronavírus-járvány kitörése előtt. 2019 is rekordév volt, közel 21 millió látogató érkezett az országba.

2021-ben csaknem 6 százalékkal nőttek az ingatlanárak Horvátországban éves összevetésben. Az elkövetkező néhány évben további tíz százalékos nagyságrendben növekedhetnek.

» Ingatlan ajánlat Horvátországban

Ausztria

Ausztriában emelkedtek az ingatlanárak, de a piaci helyzet alapvetően stabil marad. A fejlesztők jelenleg inkább az anyagok és az alvállalkozások megnövekedett költségeit vetítik az árakba.

Ausztriában jellemző, hogy az egyes ingatlanprojekteknél a vásárlók többsége külföldi. E tekintetben 2021-ben érezhető volt a nyomás, különösen a német befektetők részéről. A magyarok érdeklődése is tartósan nagy volt.

Jelenleg azt figyeljük meg, hogy az alpesi projektekben az ingatlanok iránti kereslet a kínálathoz képest jelentős többletet jelent. Ez annak is köszönhető, hogy a helyi önkormányzatok viszonylag visszafogottan hozzák meg az új építkezések engedélyezését az alpesi üdülőhelyeken. Ausztriában jelenleg az ingatlanok akár 90%-át adják el, mielőtt elkészülnének.

A befektetők számára ugyanakkor vonzó, hogy a legtöbb lakóprojektben a további üzemeltetés és bérbeadás koncepciója rögzítésre kerül. A vevő így előzetesen részletes tájékoztatást kap az igénybevétel, az üzemeltetés és a további bérbeadás feltételeiről. Ezen kívül az ingatlan vételárából visszaigényelheti az ÁFA-t. További előnye, hogy az osztrák üdülőhelyek kétszezonálisak, ami pozitív hatással van a kihasználtságra, így a bérleti díjak bevételére is.

Ha elsősorban befektetésről van szó, és az alpesi ingatlan tényleges használata nem kulcsfontosságú a vevő számára, akkor az osztrák nagyvárosokban, például Bécsben is megfontolható ingatlanbefektetés.

» Ingatlan ajánlat Ausztriában

Olaszország

Az olasz ingatlanpiac azon kevesek közé tartozik, amelyek nem rekordáremelkedést könyvelnek el, de a 2021-es évet és a 2022-es évet a likviditás visszatérése jellemezte. Az olasz ingatlanpiacon a teljesen befagyott likviditás volt az elmúlt járványos időszak szimbóluma.

» Ingatlan ajánlat Olaszországban

Dubai

Érdekes alternatíva lehet az Egyesült Arab Emírségekben, különösen Dubaiban történő ingatlanbefektetés. A közelmúltban itt is óriási keresletnövekedést tapasztaltunk.

A jelenlegi helyzetben, amikor az euró paritást ért el a dollárral, és az előre jelzett fejlemények inkább az amerikai fizetőeszköz mellett szólnak, a dubai befektetés annál is érdekesebb lehet, mert a dirham a dollárhoz van kötve. Alapvetően a deviza diverzifikáció egyik formája, mert nem HUF illetve EUR.

A minőségi projektek, különösen a tenger mellett, nagyon gyorsan elkelnek. Nem szokatlan, hogy egy projektben egy befektető több egységet, vagy akár egy egész emeletet vásárol. A Rellox jelenleg a piac egyik hasonlóan vonzó projektjét indítja el. A legrangosabb helyen lesz - a híres Palm Jumeirah-on.

» Ingatlan ajánlat Dubaiban

Összefoglalva

Külföldi ingatlanvásárláson gondolkodik? Házat vagy apartmant keres az Alpokban, a tenger mellett, a tavak mellett vagy a golfpályán? Befektetés, kizárólagos saját használat vagy a kettő kombinációja? Vegye fel velünk a kapcsolatot, szívesen végigvezetjük Önt a vásárlás folyamatán.

» Külföldi ingatlanok


Fotó: Alexander Steam/Shutterstock.com, Oleg_P/Shutterstock.com, Xenia.Photos/Shutterstock.com, mRGB/Shutterstock.com, JeniFoto/Shutterstock.com, Andrew Ring/Shutterstock.com

Aktuális ingyenes külföldi ingatlan ajánlatok és újdonságok a saját e-mail címemre:

Figyelmükbe ajánljuk | Az egész világból több mint 6000 ingatlan kínálunk. Teljes kínálat

Aktuális ingyenes külföldi ingatlan ajánlatok és újdonságok a saját e-mail címemre: